Podziemny kompleks Sztolni Walimskich

Opis

W czasie II wojny światowej w pn. – zach. części Gór Sowich (Eulengebirge) oraz w okolicach zamku Książ w Górach Wałbrzyskich hitlerowskie Niemcy prowadziły  prace górnicze i budowlane na niespotykaną dotąd skalę.  Wobec nasilających się alianckich nalotów bombowych w 1943 r. Niemcy przeniosły dużą część swej strategicznej produkcji zbrojeniowej w “uważany za bezpieczny” rejon Sudetów. Wówczas powstał projekt utworzenia nowej kwatery głównej Hitlera oraz potężnych bunkrów i budowli podziemnych wydrążonych w Górach Sowich. Siłę roboczą stanowili zagraniczni robotnicy przymusowi, dla których zorganizowano w pobliżu liczne obozy.

Ogromny kompleks w tym sztolnie, podziemia, bunkry i wiele innych konstrukcji o do dziś nie poznanym przeznaczeniu powstawał w promieniu 5km na zboczach Gór Sowich. Jego fragmenty oraz wejścia do podziemi znajdują się w wielu miejscach: Rzeczka, Jugowice Górne – Jawornik, Włodarz, Osówka, Soboń, Sokolec – Gontowa i Książ. Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia.

Teraźniejszość

W 1995 r. otwarto trasę zwiedzania w kompleksie “Rzeczka”, przekształconą wiosną 2001 r. w Muzeum Sztolni Walimskich. Oprócz tego obecnie do zwiedzania dostępne są kompleksy Osówka i Włodarz.

Duża część podziemnych jest zamknięta – wejście grozi wypadkami. Grupy speleologów nawiedzają różne partie podziemnych korytarzy, korzystając m.in. z licznych otworów wentylacyjnych. W dokumentach III Rzeszy istnieją zapisy pozwalające ocenić rozmiar materiałów użytych przy konstrukcji kompleksu “Riese”. Między innymi na tej podstawie można sądzić, że dotychczas około połowa podziemnych korytarzy nie została odnaleziona !

Zdjęcia

Więcej

Mapa i Kontakt

Share:

Author: admin