Twierdza Kłodzka i Labirynty Drukuj Email

 

Informacje ogólne

twierdza-klodzko09Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce,  zachęca do odwiedzenia swoją tajemniczością i ogromem. Zobaczyć tu można ogromne bastiony i komnaty oraz wraz z przewodnikiem przejść podziemnym chodnikiem minerskim. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę.

Kłodzkie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych. Budowle obronne zajmują obszar o powierzchni ponad 30h., na który składają się Twierdza Główna oraz fort posiłkowy Owcza Góra po drugiej stronie rzeki. Spoglądając na twierdzę od strony Rynku widzimy tylko jej niewielką część. Dopiero przekraczając fosę i wchodząc do warownej budowli porażeni jesteśmy jej ogromem.

Krótka Historia
Twierdza posadowiona na Zamkowej Górze, zwanej obecnie Górą Forteczną (369 m.n.p.m.), powstała na miejscu prastarego, warownego grodu. Gród miał duże znaczenie strategiczne. Usytuowany był bowiem przy szlaku kupieckim wiodącym z południa Europy na północ. W kronikach Kosmasa przeczytać można, że kłodzki gród stał już w roku 981.

Z biegiem lat gród przeistoczył się w zamek, który wielokrotnie był niszczony i przebudowywany. Od roku 1459 zaczął pełnić funkcje obronne. W tym okresie nastąpił także znaczny rozwój terenów wokół zamku. Pod zamkiem powstały dwa podgrodzia, które były zalążkiem przyszłego miasta.  W roku 1769 rozebrano definitywnie zamek, a w jego miejscu powstał donżon ? centralne dzieło obronne twierdzy, otoczone łańcuchem bastionów, redut, kleszczy i fos wewnętrznych. W donżonie znajdują się trzypoziomowe kazamaty i magazyny o głębokości dochodzącej do 20 metrów. W kazamatach znajdowała się zbrojownia, apteka, laboratorium oraz szereg pomieszczeń dla załogi. Na terenie dawnego zamku dolnego powstały bastiony: Wysoki, Dolny, Widokowy, Alarmowy oraz Kleszcz Tumski. Warownia otoczona jest suchymi fosami o głębokości 10 metrów.

Zwiedzanie rozpoczynamy od południowej bramy twierdzy, do której dochodzimy od Rynku jedną z najstarszych ulic miasta ? ulicą Czeską.

www.kcksir.pl ?

Godziny otwarcia:

  w miesiącach XI ? IV od godz. 9:00 - 15:00
  w miesiącach V ? X od godz. 9:00 - 18:00

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Miejscowość: Kłodzko, Adres: Grodzisko 1

  GPS - 50.439864 x 16.654651

{mosmap lat='50.439864' | lon='16.654651'}

Kontakt

Twierdza Kłodzka
ul. Grodzisko 1, 57-300 Klodzko,
Tel. +48 74 867 34 68
www: www.twierdza.klodzko.pl

gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery

Zdjęcia

gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery

www.kcksir.pl ?

Wirtualne zwiedzanie

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Twierdzy Kłodzko

 
polskazdrona-twierdzaklodzko   Twierdza Kłodzka z lotu ptaka czyli zwiedzanie przy użyciu kamery zainstalowanej na dronie.
  
 dolnyslask360-twierdzaklodzko  Twierdza Kłodzka w obiektywie panoramicznym. Zestaw wielu ruchomych panoram wykonanych w najciekawszych miejscach Twierdzy.
  
twierdzaklodzko-film

 Spacer po Twierdzy Kłodzkiej - Film promocyjny Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

polskazdrona.pl ©
dolnyslask360.pl ©
twierdzaklodzko.pl ©
Wszelkie prawa zastrzeżone
 

Comments  

 
0 #5 Polskazdrona.pl poniedziałek, 15 grudnia 2014
Zachęcamy do obejrzenia Twierdzy Kłodzko z lotu ptaka http://www.polskazdrona.pl/twierdza-klodzko-58.html
Quote
 
 
0 #4 andrzej czwartek, 09 października 2014
uwaga polski turysto do twierdzy sprzedany zostanie ci bilet na zwiedzanie bez przewodnika jezeli poprosisz o niego w obcym jezyku rodakow obowiazuje przewodnik obcokrajowcow juz nie oczywiscie wejscie z grupa a wiec w ciagu tygodnia zwiedzenie twierdzy w mcu pazdzierniku jest niemozliwe chyba ze we wlasnym kraju bedziemy mowic np. po angielsku taka rade uslyszalem od kasjera
Quote
 
 
-2 #3 Joanna wtorek, 12 sierpnia 2014
Niestety w lato są spore kolejki. Wejścia co pół godz. a my musieliśmy czekać godzinę, ale w tym czasie zwiedziliśmy na szybko miasteczko, które najciekawsze atrakcje ma blisko twierdzy. Labirynt, jak to labirynt, idzie się tunelami i tyle, można się wprawdzie dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy ale szału nie ma. Sama twierdza jest ciekawsza niż labirynty.
Quote
 
 
+1 #2 Ja niedziela, 03 sierpnia 2014
Niestety muszę się zgodzić z opinią Piotra. Przewodnicy w Twierdzy Kłodzkiej są beznadziejni i beznadziejnie opowiadają. Ponadto znajduje się tam dużo murów i bardzo mało eksponatów z czasów świetności Twierdzy. W zeszłym roku odwiedziliśmy Fort Gerharda i mimo, że sam fort jest sporo mniejszy, to trasa turystyczna została o wile ciekawiej zorganizowana.
Quote
 
 
0 #1 Piotr sobota, 26 lipca 2014
Twierdza fajna, ale niestety jak to to bywa słabo z obsługą turysty! Trasa niby 1.5h , ale przewodnik opowiada może o twierdzy może 30 minut. ( pewnie mieliśmy pecha i na takiego trafiliśmy), najciekawiej było przy armacie kiedy to pani stwierdziła że nie będzie o niej opowiadać bo to turystów nie interesuje !!! Niestety pani przewodnik nie chciała nam się przedstawić?!!! Tak to bywa gdy przewodnicy są zatrudnieni na umowę o pracę i nie muszą się przejmować turystami! odwiedziliśmy to ciekawe miejsce 25 lipca roku pańskiego 2014
Quote
 
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 73108