Twierdza Kłodzka i Labirynty Drukuj Email

 

Informacje ogólne

twierdza-klodzko09Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce,  zachęca do odwiedzenia swoją tajemniczością i ogromem. Zobaczyć tu można ogromne bastiony i komnaty oraz wraz z przewodnikiem przejść podziemnym chodnikiem minerskim. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę.

Kłodzkie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych. Budowle obronne zajmują obszar o powierzchni ponad 30h., na który składają się Twierdza Główna oraz fort posiłkowy Owcza Góra po drugiej stronie rzeki. Spoglądając na twierdzę od strony Rynku widzimy tylko jej niewielką część. Dopiero przekraczając fosę i wchodząc do warownej budowli porażeni jesteśmy jej ogromem.

Krótka Historia
Twierdza posadowiona na Zamkowej Górze, zwanej obecnie Górą Forteczną (369 m.n.p.m.), powstała na miejscu prastarego, warownego grodu. Gród miał duże znaczenie strategiczne. Usytuowany był bowiem przy szlaku kupieckim wiodącym z południa Europy na północ. W kronikach Kosmasa przeczytać można, że kłodzki gród stał już w roku 981.

Z biegiem lat gród przeistoczył się w zamek, który wielokrotnie był niszczony i przebudowywany. Od roku 1459 zaczął pełnić funkcje obronne. W tym okresie nastąpił także znaczny rozwój terenów wokół zamku. Pod zamkiem powstały dwa podgrodzia, które były zalążkiem przyszłego miasta.  W roku 1769 rozebrano definitywnie zamek, a w jego miejscu powstał donżon ? centralne dzieło obronne twierdzy, otoczone łańcuchem bastionów, redut, kleszczy i fos wewnętrznych. W donżonie znajdują się trzypoziomowe kazamaty i magazyny o głębokości dochodzącej do 20 metrów. W kazamatach znajdowała się zbrojownia, apteka, laboratorium oraz szereg pomieszczeń dla załogi. Na terenie dawnego zamku dolnego powstały bastiony: Wysoki, Dolny, Widokowy, Alarmowy oraz Kleszcz Tumski. Warownia otoczona jest suchymi fosami o głębokości 10 metrów.

Zwiedzanie rozpoczynamy od południowej bramy twierdzy, do której dochodzimy od Rynku jedną z najstarszych ulic miasta ? ulicą Czeską.

www.kcksir.pl ?

Godziny otwarcia:

  w miesiącach XI ? IV od godz. 9:00 - 15:00
  w miesiącach V ? X od godz. 9:00 - 18:00

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Miejscowość: Kłodzko, Adres: Grodzisko 1

  GPS - 50.439864 x 16.654651

Kontakt

Twierdza Kłodzka
ul. Grodzisko 1, 57-300 Klodzko,
Tel. +48 74 867 34 68
www: www.twierdza.klodzko.pl

gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery

Zdjęcia

gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery

www.kcksir.pl ?

Wirtualne zwiedzanie

Kliknij na obrazek aby przenieść się wirtualnie do wybranego miejsca.

twierdza-klodzko Twierdza Kłodzka zajmuje wzniesienie zwane Forteczną Górą. Na jej miejscu już w X wieku istniał warowny gródek strzegący szlaku handlowego z Czech na Śląsk.
widokztwierdzyklodzo

Pochmurny dzień nad twierdzą w Kłodzku

fotopano.pl ?
dolnyslask360.pl ?
Wszelkie prawa zastrzeżone
 

Reklama

 
willadana

ububu

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

Więcej wątków »»

Zdjęcia czytelników

Losowe zdjęcie z Portalu

Błędne Skały
Błędne Skały
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 57171